вторник, 29 января 2013 г.

Крути: трагедія, подвиг, пам'ять

І знов, у котрий це вже раз,
Зійшлися ми в одній родині,
Щоб пом'януть той славний час,
Коли в офіру батьківщині
Себе принесли кращі з нас.
Нема любові понад ту,
Що окропила кров'ю Крути,
І ту гарячу кров святу
Повік Вкраїні не забути.

95 років тому історія України закарбувала на своїх скрижалях новий символ, який став невід'ємною складовою генетичної пам'яті українського народу. Цей символ — Крути!
29 січня 1918 р. назва невеликої станції, що розташована на Чернігівщині уздовж лінії Бахмач-Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже протягом майже століття є сяючим дороговказом для десятків поколінь незламних борців за свободу та незалежність рідної землі, за власну Українську державу.

Бій відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути: під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.
Загальні втрати українців у бою під Крутами сягали близько 250 чол.; із них втрати студентської сотні склали приблизно 80 чол. (27 розстріляних, 10-12 вбитих у бою, 35-40 поранених, 7 полонених).
Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.
В ЦМДБ до цієї дати була проведена виховна бесіда «Крути – історична драма» з оглядом тематичної літератури «Пам’ятай про Крути», яку провели читачам бібліотеки, учням 8-9 класів ЗОШ №1, Ірина Генадіївна Пасічник та Ірина Аркадіївна Скриннікова.
В ЦМБ  для користувачів бібліотеки діяла тематична поличка "Волі народної дзвін". Бібліотекарі Ф№1 підготували для юнацтва  історичне повідомлення «Герої Крут»  
Хвилина памяті пройшла в Ф№6 «Пам'ять наша та, що не вмирає» для учнів 7-8 класів ЗОШ №4.
Всі заходи посвячені тим, хто в боротьбі за волю і кращу долю України не дожив до сьогоднішнього дня, спить в знаних і безіменних могилах, розкиданих по рідній і чужій землі, цвіту нашого народу, його славним синам і дочкам, що в розквіті своїх духовних і фізичних сил віддали молодість і найдорожче, що є в кожного з нас, - життя; тим, кого в умовах більшовицької тиранії ми повинні були забути і викреслити з своєї пам'яті та історії, героям, що пали в страшному бою під Крутами...

1 комментарий:

  1. грустные страницы нашей истории...

    ОтветитьУдалить